Hakkımızda

Home / Hakkımızda

PETCODE Hayvan Hastanesi toplam 1400 m2 kullanım alanı ile Türkiye’nin en büyük küçük hayvan  hastanelerinden biri ve  şimdi size kısaca hastanemizi tanıtmak istiyoruz.


Hastanemiz temel olarak 2 ayrı giriş ve 3 bölümden oluşuyor.

Poliklinik bölümünde danışma, muhasebe, eczane, bekleme salonu, dört muayene odası, fizik tedavi rehabilitasyon servisi, hemodializ ünitesi, kuaför, tuvaletler ve toplantı salonu var.

Petcode öncelikle  geniş ve aydınlık bekleme salonu ve yüksek tavanı ile standart veteriner klinikleri ve alışılagelmiş hayvan hastanelerinden farklı bir anlayış sergiliyor. Bu geniş, ferah, ışıl ışıl ve temiz salonla hem hastalarımıza ve hasta sahiplerimize rahat bir hareket alanı sağlamayı hem de mesleğimizi ne kadar büyük bir ciddiyetle yaptığımızı sizlere ilk adımda anlatmayı amaçlıyoruz.


Hastanemiz kuruluş planlamasından itibaren “KEDİLER KÜÇÜK KÖPEKLER DEĞİLDİR” bakış açısıyla tasarlandı. Bu bakış açısına paralel olarak geniş bekleme salonunun bir tarafı kedilere diğer tarafı ise köpeklere ayrıldı ve  kedi ve köpekler için ikişer adet farklı muayene odası dizayn edildi. Hastanemizde köpekler kesinlikle kedilere ait muayene odalarına sokulmuyor ve bu kedilerin üzerindeki olası stresi azaltıyor.


Eczane odası sekreteryadan ilaç satışı dönemini kapatıyor. Hasta sahiplerine verilecek tüm veteriner ilaçları, antiparaziter ilaçlar, vitaminler, ağız diş sağlığı ürünleri ,  şampuan vb pet malzemeleri  bu odadan veriliyor ki tüm insan hastanelerinde bulunan bu sistem hasta sahiplerinin gözünde ürün satışının ciddiyetini arttırıyor.


Fizik tedavi ve rehabilitasyon, veteriner tıbbın en hızlı popülarite kazanan bilim dalı. Hızla yaşlanan kedi ve köpekler  yaşadıkları obezite ve osteoartrit gibi sorunlarla fizik tedavi rehabilitasyon biliminin hizmet alanına neredeyse kaçınılmaz olarak giriyor. Ayrıca veteriner hekimliğindeki gelişmelere paralel olarak daha ileri düzey cerrahi girişimler uygulanan hayvanların daha hızlı iyileşmelerine dair beklentiler de hızla yükseliyor ve fizik tedavi gün geçtikce önem kazanıyor. PETCODE Hayvan Hastanesi fizik tedavi rehabilitasyon servisine ciddi bir yatırım yapmış durumda. Hastanemizin paraplejik hastaları su üzerinde tutatacak bir vinç sistemi ile desteklenmiş bir hidroterapi havuzu var. Ayrıca yürüyüş bandı, elektroterapi, terapötik ultrasonografi, lazer ve akupunktur cihazları da mevcut. Hastaların fizik tedaviden gördüğü fayda ise hangi ekstremiteye kaç kilogram yük verdiğini ölçen  “duruş analiz platformu” ile kantitatif olarak değerlendiriliyor.


PETCODE Hemodializ Servisi ise Türkiye’de rutin olarak işletilen ilk hemodializ servisi. Kalıcı hemodializ kateteri yerleştirilmiş hastalara seanslar halinde hemodializ uygulanıyor ve böbrek yetmezliklerinde kanda biriken üremik toksinler temizlenerek hastalar hayatta tutuluyor. Kronik böbrek yetmezliği hastalarının yaşadıkları süre boyunca hemodializ görmesi ekonomik sebepler dolayısıyla veteriner tıpda çok mantıklı değil ancak akut böbrek yetmezliklerinde böbreğe ve vücuda iyileşmek için gerekli zamanı kazandırmak ancak hemodializle mümkün oluyor. Ayrıca birçok zehirlenme vakasında kanın temizlenmesi için hemodializ mükemmel bir teknik.  İatrojenik aşırı sıvı yüklemeleri  ve  kalp yetmezliklerinde oluşan akciğer ödeminin giderilmesinde ve elektrolit dengesizliklerinin  düzeltilmesinde de hemodializ başarı ile kullanılıyor.


Hastanemizin poliklinik servisi aksam saatlerinde kapatılıyor ve acil servis girişi aktive oluyor. Gün içinde personel hastane bölümüne kartlı geçiş sistemi ile giriyor, hasta sahipleri yatan hastalarını sadece galoş giyerek ziyaret edebiliyor.  Hastane bölümünde acil servis bekleme salonu, acil servis muayene odası,bilgisayarlı dijital röntgen(DR), renkli doppler ultrasonografi,  elektrokardiyografi, laboratuvar, veteriner hekim odası, karantina hasta yatış, enfeksiyöz hastalıklar hasta yatış, reanimasyon odası, yatan hasta merkez muayene salonu, kedi hasta yatış, köpek hasta yatış , ağız diş sağlığı, ameliyathane hazırlık odası, yarı steril oda ve tam steril operasyon salonu bulunuyor.


Hastanemizde her akşam iki  veteriner hekim nöbet tutuyor.  Nöbetçi personel hem yatan hastalarımızın bakım ve tedavileri ile ilgileniyor, hem hastaları acil serviste kabul ediyor,  gerekli müdahalelerini yapıyor ve gerektiğinde yatışa alıyor.


Petcode  hasta yatış bölümü toplam 4 odadan oluşuyor. Bulaşıcı hastalıklara sahip hastalar bakteri perdesi ile desteklenen, HEPA filtrelerle havalandırması temizlenen ve  hastane genel havalandırmasına girmesi engellenen bir odada tedavi ediliyor. Hastane personeli bu odaya özel kıyafet ve maskelerle giriyor. Amaç bir enfeksiyon cenneti olan ülkemizdeki bulaşıcı hastalıklardan diğer hastaları katı bir şekilde korumak.


Aşı durumu bilinmeyen hastalar karantina odasında tedavi ediliyor ve çevrelerindeki hastalara zarar vermeyeceklerinden emin olunana kadar bu odadan çıkarılmıyor. Tüm hasta yatış bölümleri krom nikelden yapılmış ve cam kapak sistemi kullanılmış. Cam kapak sistemi yatan hastaların damlacık enfeksiyonları ya da sıçratma ile çevrelerine hastalık etkenlerini saçmasını engelliyor.


PETCODE ayrıca tam steril ameliyathane kavramını da ülkemize sokuyor. Operasyon salonuna bir yarı steril alandan geçilerek giriliyor ki bu alana tüm personel  galoş, maske ve bone ile giriyor. Operasyon salonu yer yüzeyi  esd kondüktif, antistatik ve antibakteriyel bir yer kaplama malzemesi ile kaplanmış. Salon duvarları ise krom nikel alaşımla kaplı ki bu metal kaplama, temizliği ve sterlizasyonu en kolay malzeme olarak kabul ediliyor. Operasyon salonu havalandırması ise bu salonu tam steril hale getiriyor çünkü salona verilen hava daima HEPA filtrelerden geçiriliyor ve oda içindeki kirli hava her 14 dakikada bir aspire ediliyor. Kapalı devre anestezi sistemi, monitörizasyon, izofloran ve sevofloran gazları kullanımı, oksijen üretim sistemi, pendant sistemi, videoendoskopi , aspirasyon, elektrokoagulasyon, fakoemülsifikasyon, operasyon mikroskobu ve  110 litre otoklav sistemi ise ameliyathanenin diğer detayları olarak göze çarpıyor. Bu ameliyathane şartlarında sadece uzman cerrahlar hizmet veriyor. Yani Petcode’da en basit ameliyat dahi sadece cerrahi uzmanlığı ya da doktorası olan veteriner hekimler tarafından gerçekleştiriliyor. Petcode bugün total kalça protezi, beyin cerrahisi, omurilik cerrahisi ve katarakt ameliyatlarını rutin olarak kendi cerrah kadroları tarafından gerçekleştirilen Türkiye’deki tek hayvan hastanesi.


Hastanemizin 1100 m2 lik poliklinik ve hastane bölümlerinin yanısıra 300 m2 lik bir alt hizmet bölümü de mevcut. Giriş kattan asansörle inilen bu bölümde çamaşırhane, personel giyinme odası, ilaç ve sarf malzeme deposu, bilgisayarlı tomografi ünitesi(CT) ve seminer/çalıştay salonu bulunuyor.


PETCODE ülkemizde kendi bilgisayarlı tomografi cihazına sahip ilk özel hayvan hastanesi. Bu cihazla elde edilen görüntülere üç boyutlu rekonstrüksiyonlar uygulanıyor ve böylelikle birçok sorunda manyetik rezonans görüntüleme ile rekabet edebilecek kalitede görüntüler elde edilebiliyor. Bu cihaz sayesinde veteriner hekimlerin sürekli mecbur kaldığı  insan merkezlerinin cihazlarını kullanma zorunluluğu da ortadan kalkıyor.


PETCODE sadece donanım olarak değil personel kalitesi ve yetkinliği ile de fark yaratmayı amaçlıyor. Hastanede klinik bilimlerde doktoralı ve uzman hekimler ile pratisyen hekimler harmanlanmış durumda. Hastane sahibi veteriner hekim doktor Ateş BARUT, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı’ndan doktora eğitimini tamamlamış bir hekim ve veteriner cerrahi alanında ülkemizin en çok tanınan, hasta gören ve ameliyat yapan hekimlerinden biri. Hastanede pratisyen hekimlerin yanısıra  3 uzman ya da doktorlı hekim daha bulunuyor.


Hastanemizde veteriner hekimlere kesinlikle veteriner tekniker görevi yaptırılmıyor.  Hastane kadrosunda yer alan veteriner teknikerler yüksek oranda sorumluluk alıyor ve  veteriner hekimlere sadece hekimlik yapmaları için fırsat tanınıyor.


Sonuç olarak “hayvan ve meslek sevgisine kodlanmış hayatlar” sloganıyla çalışma hayatına başlayan PETCODE HAYVAN HASTANESİ ülkemizde küçük hayvan sektörüne yapılmış en büyük yatırımlardan biri.

Yeni

Sinir, Yumuşak doku ve ortopedik cerrahi

Petcode, dünya standartlarındaki tam steril operasyon salonu ve uzman cerrahi ekibi ile her türlü cerrahi girişimi rahatlıkla yapabilecek bir merkezdir. Merkezimize sadece ülkemizdeki çeşitli şehirlerden değil artık yurt dışından da hasta sevki başlamıştır

Erken tanı hayat kurtarır

Hastalıkların tanısında, etkilenen hücrelerin yapısal değişikliklerini değerlendirerek, vakit kaybetmeden bilgi elde etmenin yolu klinik sitoloji, hastanemizde rutin uygulamalar arasında. Erken ve hızlı tanı, tedavi başarısında altın kuraldır.

CT, MRI, USG, C-SKOPİ, ENDOSKOPİ ve dahası

Sadece röntgen yetmez. Birçok hastalığın tanısında ihtiyaç duyulan tüm ileri görüntüleme sistemleri artık hastanemiz bünyesinde. Petcode, kendi bilgisayarlı tomografisine sahip ilk, kendi MR cihazına sahip tek özel hayvan hastanesi.

Artık kolay

Üst ve alt üriner sistem tıkanıklıklarında, 0.8mm alana bile rahatlıkla yerleştirebildiğimiz kateter sistemleri ile böbrek hastalıkları artık daha uzak. Mikrocerrahi, sadece üriner sistemde değil, göz, damar, sinir cerrahisinde hastalarımızın hizmetinde.

İstatistikler

Nöroşirurji
64%
Oftalmoloji
22%
FTR
18%
Cerrahi
98%
Sitoloji
61%
Görüntüleme
66%

Son Haberler  

MRI Görüntüleme Artık Rutin

MRI Görüntüleme Artık Rutin

Bu güzel anlaşma ile PetCode kendi MRI cihazına sahip oluyor ve artık insan merkezlerinde zor saatlerde, gizli saklı mri çekimleri bitiyor.

PRP – Kandan gelen sağlık

PRP – Kandan gelen sağlık

PRP (Platelet Rich Plasma),  hastanızın kendi kanından hazırlanan ve tıbbın birçok alanında iyileşmeyi uyarmak ve düzenlemek için kullanılan bir yöntemdir.