Başlarken

Yaşlılığa bağlı sağlık problemleri

Değerli hayvanseverler,

Hayvan beslemenin hayatımıza getirdiği belki de en acımasız gerçek hayatın bu güzel canlılara verdiği zamanın çok sınırlı olduğu gerçeğidir. Ona ne kadar iyi bakarsak bakalım, onu ne kadar çok seversek sevelim maalesef hepimiz bu gerçekle birgün yüzleşiriz çünkü küçük dostlarımızın ömrü maalesef kısadır. Eğer geriatrik yani yaşlı bir hayvanınız varsa onun ne kadar daha yaşadığı kadar ne kadar kaliteli yaşadığı da önem kazanır ki bunu sağlamanın yolu da bilinçli bir hayvan sahibi olmaktan ve  yaşlı dostunuzun olası sağlık problemleri konusunda bilgili olmaktan geçer. İşte bu hafta yaşlı kedi ve köpeklerin sağlık problemlerinden kısaca bahsedeceğiz.

Eklem problemleri

Birçok yaşlı insan gibi birçok yaşlı kedi ve köpek de osteoartrit yani eklem hastalığına bağlı sıkıntılar çeker. Doğmasal ortopedik bozukluklara sahip ya da aşırı kilolu hayvanlarda bu süreç daha ciddi ve sıkıntılı geçer.  Dostlarımızın eklemleri tutuklaşır hareketleri sırasında ağrı hisseder ve hareketsizleşirler.

Böbrek ve karaciğer hastalıkları

Yaşlanan her organın fonksiyonları zamanla bozulur. Böbrekler ve karaciğer de bu organlar arasındadır ve bu hayati organların fonksiyon bozuklukları yaşlı hayvanlarda gençlerden çok daha fazla gözükür. Böbreklerin çalışmaması kanda üre gibi toksik maddelerin birikmesine ve hatta kansızlığa yol açarken karaciğer rahatsızlıkları sarılığa kadar ilerleyebilir. Yaşlı kedilerde böbrek yetmezliği ve tiroid bezinin aşırı çalışması olarak tanımlanabilecek "hipertiroidizm" hastalığının görülme sıklığı daha da yüksektir.

Tümöral hastalıklar

Değerli hayvanseverler bugün 10 yaşını geçmiş her iki hayvandan birinin  kanser olduğunu biliyoruz. Bunun sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte birçok kanser türünün yaşlı bireylerde daha sık görülmesi ve maruz kalınan kanserojenlerin hayatlarında daha uzun süre var olması olduğu düşünülmektedir.

Kalp hastalıkları

Yaşlı kedi ve köpekleri etkileyen en önemli ve ciddi rahatsızlıklardan biri de kalp hastalıklarıdır. Birçok yaşlı hayvanda kalbi besleyen damarlar sertleşir ve kalp kasına yeterli kan taşıyamaz, kalbin kan pompalama gücü ve kapasitesi azalır, esnekliklerini kaybeden kapakçıklar kalp hastalıklarını şiddetlendirir. Kalp hastası hayvanlar çabuk yorulur, merdiven çıkmakta zorlanır ve egezrsiz yapmakta isteksizdir. çoğu zaman öksürük, solunum sıkıntıları ve karında şişme gibi semptomlar gösterir.

Duyma ve işitme yetisinde çrşitli miktarlarda azalma yaşılıkla birlikte kaçınılmaz olarak gelişecek ve maalesef engel olunamayacak  yaşlılık problemleri arasında sayılabilir. Bazı yaşlı hayvanlar idrar ya da dışkı kaçırabilir ve tuvalet alışkanlıklarını kaybedebilir.

Değerli hayvanseverler yaşlandıkça bağışıklık sistemleri zayıflayan ve organları yıpranan küçük dostlarımızın daha çok hastalanması maalesef kaçınılmazdır. Yıllardır bizlere karşılıksız sevgilerini veren dostlarımız yaşlandığında onlar için yapabileceğimiz en önemli şey tüm bu olası hastalıkların tanısında geç kalmamak için onlara düzenli ve kapsamlı check-up lar yaptırmaktır. Birçok hastalığın erken teşhisi onlarla mücadele için belki de en önemli ve tek şansdır.
Vet. Hek. Op. Dr. Ateş Barut